Ideální publikační systém

Co by měl obsahovat takový ideální publikační systém? Univerzální redakční systém pro všechny typy on-line médií, využitelný pro klub mladých liberálů, Základní školu Dolní Lhota, Akademii Věd, město Prahu, obec u břehu Berounky, firmu Mountfield, osobní stránky Britney Spears, internetový obchod Vltava i pro webzine typu Lupa.cz a weblog Honzy Jedlíka?

Mít takový univerzální publikační systém, jsem už buď milionář a nebo totální hlupák. Opravdu si nemyslím, že by něco tak jedinečného mohlo existovat. Přesto v tomto článku zkusím vymezit nejdůležitější vlastnosti a funkce, které by výborný systém pro správu obsahu měl mít. Tím „správu obsahu“ jsem vyřadil několik typů webů, které náš systém prostě využít nemohou. Publikační systém zaměřím „pouze“ na webziny, weblogy, firemní stránky, weby organizací, měst, obcí a škol.

Jádro systému

Naše spektrum přesto zůstalo dosti široké. Proto bude nejdůležitější kvalitní jádro. Tím jádrem nemůže být „vybrání nejaktuálnějších článků z databáze a jejich následné vypsání“. Musíme vymyslet něco univerzálního. Musíme dát uživateli možnost jednoduchého a přitom kompletního a komplexního nastavení systému. Ten už si poté zvolí, zda-li na hlavní stránce chce nechat vypsat 20 nejaktuálnějších článků nebo spotů, zda-li chce jenom představení o firmě nebo přehled obsahu celého webu. A stejným způsobem nastavení dalších stránek webu – článků, kategorií a podkategorií, možnost přidávání jednoduchých statických stránek, download sekcí, fotogalerií, speciální databáze…

Tím je jasné, že takový systém bude muset v sobě obsahovat několik typů aplikací, které byly do této doby distribuovány samostatně. Velikost naprogramovaných dat se značně rozšíří, ale co je dnes 10 – 20 MB prostoru, když i ty základní hostingové programy nabízí prostor megabajtů v řádů stovek. Chci jen poukázat na to, že na velikosti nezáleží. Na čem jedině záleží je rychlost. Ať systém umožňuje klidně spustit jedním tlačítkem internetový obchod, který zabírá 5MB dat, ale pokud já obchodovat nechci, tak ať mi tyto data nezpomalují činnost zbytku webu.

Nesmí nás rozhodit, že firma z Dolní Horní bude chtít na svém webu provozovat funkci X a firmě z Horní Dolní bude funkce Y nevyhovovat v některých detailech. Naše propracované jádro umožní přidat specifickou funkci X a přidáním dalšího objektu pozměnit funkci Y. Musíme umět vyhovět požadavkům na dynamické části webu i generované statické soubory.

Tím se dostáváme k prioritám:

  1. Rychlé jádro systému
  2. Propracovaná administrace, možnost detailního nastavení
  3. Jednoduché přidávání plug-inů, rozšířování

Tři nejhlavnější body celého projektu.

Rozdělení práce v týmu

Jelikož náš redakční systém bude určen jak pro tzv. one-man show, tak i pro rozsáhlé zpravodajské týmy, musíme nabídnout možnost práce na projektu lidem zároveň. S tím nezbytně souvisí oddělení obsahu od vzhledu. Z toho vyplývá šablonovací systém. Nechme grafiky a html kodéry v jedné místnosti, redakční tým ve druhé. Je opravdu nezbytné, a ani si nedokážu představit jinou možnost, než aby byl vzhled upravován pomocí šablon.

Redakční část musí obsahovat několikastupňové práva uživatelů. Nejlepším řešením je právo administrátora, jenž může přidávat další editory a každému z nich umožnit jiné role. Ať už podle přidávání článků do různých sekcí nebo možnost schvalování a upravování článků. Jistě si dokážete představit spoustu rolí, které bude možno redaktorům přiřazovat.

Rozsáhlé týmy budou vyžadovat nějakou formu komunikace mezi sebou. K tomu může sloužit interní weblog, fórum nebo emailová diskuse.

Důležitým zádrhelem, který je nutno dořešit, je způsob publikování článků. Formulářová textarea nenabízí dostatečný komfort. Musíme také předpokládat, že redaktoři nebudou zvládat pravidla jazyka HTML, proto musí být pro ně připravena nějaká forma WYSIWYG editoru nebo speciálního zjednodušeného značkovacího jazyka.

Podrobnější funkcionalita

Nejširší otázkou zůstává vlastní funkcionalita systému. Co by ale v žádném případě nemělo chybět? Jazykové rozhraní, reklamní systém, kešování dynamických stránek, propracované fulltextové vyhledávání, zobrazování souvisejících, posledních článků, možnost zakládání diskusí a komentářů pod články, rozesílání newsletterů, automatické generování rejstříků, editace anket a průzkumů, webové statistiky, archivace obsahu…

Určitě vás napadne miliony dalších možností, jak webový projekt rozšířit a obohatit. Za provozu každého webu se začnou objevovat potřeby, na které by na začátku nikdo nepomyslel, přesto jsou nyní nezbytné. Tato část bude zdaleka největší a nejrozšířenější a naprogramování všech „fičůrek“ zabere určitě nejvíce času. Funkce a vlastnosti také budou vyžadovány specifické pro každý projekt. Proto je především důležité, jak jsme se již na začátku zmínili, jednoduché začleňování nových funkcí do jádra systému.

Webové rozhraní

Jak jste si určitě všimli, nezabýval jsem se platformou, technickým zázemím, programovacím jazykem ani databázemi. Jediné co bych po systému požadoval, je webové rozhraní. Možnost připojit se do redakční části z domova i z práce, z kavárny i ze zahraničí.

Závěr a pokračování

Dnes jsem vám chtěl nastínit nejdůležitější vlastnost publikačního systému – samotné jádro. Od příště opustíme suchou teorii a postupně si budeme představovat některé redakční systémy, které jsou volně k dispozici. Podíváme se na jejich specifické vlastnosti, funkce, výhody a nevýhody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *