Barvy a barevná schémata

Při návrhu webových stránek je důležitým prvkem barevné schéma. To jest ta nejlepší volba sady barev, které se neruší a celkově působí příjemně. Naučit se pouhý HTML kód není vše a důležitým prvkem je také vzhled. Nejhorší na tom je, že „ten vzhled se nijak naučit nejde“. Musíte mít grafické cítění a to některým webovým tvůrcům bohužel chybí.

Barvy jsou to, čeho si na webu všimnete jako první, zpřehledňují strukturu a navigaci a pomáhají určit účel webu. Barvami můžete do jisté míry ovlivnit strukturu stránek. Na druhou stranu nesmíte web přeplácat a barvy spolu musí ladit. Musíte zachovávat poměr světlosti mezi písmem a pozadím. Pro velké plochy nesmíte používat příliš syté barvy, které unavují oči. K dodržení všech těchto pravidel Vám mohou pomoci následující utility.

Pixyho barevné schéma
Petr Staníček je autorem asi nejlepšího javascriptového programu pro výběr barevného schématu. Zvolíte si základní barvu a utilita Vám nabídne schéma podobných barev (monochromatické, kontrastní, analogické). Na výběr máte i další parametry (jas, sytost), můžete si zvolit barvy vhodné pouze pro web nebo si zvolené barvy prohlédnout očima barvoslepého člověka. U každé barvy najdete jejich hexadecimální kódy. Nevýhodou je pouze chybějící desetinný a procentuální formát RGB. K dispozici je dobře zpracovaná nápověda i anglická verze. Program bez problémů funguje i off-line. K dispozici je i odlehčený (free) editor.

Color Blender
Color Blender, neboli míchadlo barev je další javascriptovou aplikací, jenž si můžete uložit a používat i v off-line stavu. Color Blender vytváří barevný přechod mezi dvěmi zvolenými barvami. Zadáte 2 barvy ve zvoleném formátu (hexadecimální, desetinný nebo procentuální RGB formát) a aplikace Vám nabídne paletu a kódy barev, které spojitě tvoří přechod. Sami si můžete vybrat kolik kroků (přechodů) si přejete. Barvy si můžete vybrat z palety nebo přímo zadat kód.

Colorblind Web Page Filter
Dnes existuje nemalé procento lidí, které jsou postiženi oční chorobou. Tento nástroj Vám ukáže jak Vaše stránky vidí barvoslepí lidé. Proto Vám umožní se na Váš web podívat jinýma očima a popřípadě upravit to, co může být pro lidi s některou formou barvosleposti obtížně čitelné. Stačí zadat adresu webu, který chcete vidět a zvolit typ nemoci. Program výborně pracuje s CSS, ovládání je snadné a intuitivní. K dispozici je i další nastavení (filtrování obrázků, scriptů, css …)

RGB Kalkulačka 2
Další z javascriptových aplikací, kterou můžete používat off-line je RGB Kalkulačka 2. Tento program umožňuje zobrazit barvu podle RGB, HEX hodnoty či jména. Ke zvolené barvě umožňuje přidávat či ubírat RGB hodnoty. Barvu si můžete vybrat z totálně rozházené palety. Ovládání je velmi nepřehledné. Chybí jakákoliv nápověda. Než pochopíte její funkce, budete si s nimi muset chvíli pohrát. Při zadání špatného jména barvy se Vám zobrazí totální nesmysl. Jediným plusem je zobrazení nejbližší bezpečné barvy.

Další on-line aplikace

Doufám, že Vám tento přehled pomohl při výběru optimální barvy pro Váš web.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *