Co musí obsahovat domovská stránka

Je Vaše domovská (úvodní) stránka dobře použitelná pro návštěvníky? POznají všichni na první pohled, kde se nachází a co u Vás najdou? Víte, jaký mají důvod zůstat právě u Vás a nevybrat si jiný server? Nestěžujete práci návštěvníkům s Vašim serverem více, než je nutné?

Těžko Vám povím nějaké dogma, jak má vypadat správná úvodní stránka. To v oblasti použitelnosti webových stránek a webdesignu ani nelze, přesto by jste se měli držet těchto prvků:

Logo serveru a slogan

Výrazné logo, které bude snadno zapamatovatelné a musí být provedené jako odkaz na hlavní stránku serveru. K logu se váže i slogan, neboli krátký popis Vašeho serveru. Ten by neměl být příliš dlouhý (max. 5-6 slov) a měl by být svázán s logem, buď pod nebo vedle loga. Nesmí být obecný, musí přesně vystihnout Váš web.

Upoutávka

Pokud je Váš server nový, neznámý nebo výjimečný v jakékoli oblasti, měli byste kus úvodní stránky věnovat delšímu vysvětlení Vašich možností či služeb. Upoutávek nemusíte využít v případě, že je návštěvník schopen určit poslání serveru z celkového obsahu a designu. Většinou to však není možné, proto není na škodu část stránky věnovat tomuto účelu. Pro tento krátký text platí stejná Lupa.cz nebo Seznam.cz upoutávku nepotřebuje. Stačí dobrý slogan. Zato např. pro server dobrýweb.cz, na internetu ojedinělý projekt, je upoutávka nutná.

Navigace

Je to nejdůležitější prvek stránky. Musí být jasná a zřejmá každému hned na první pohled. Položky navigace ukazují návštěvníkovi, co na serveru najde. Navigace by měla být stálá a neměnná na ostatních stránkách serveru.

Vyhledávání

Každý server by měl mít na své úvodní stránce vyhledávací pole. Nejsem přítelem odkazů na vyhledávání. Jednoduché vyhledávací pole nezabere tolik místa na hlavní stránce, aby muselo mít vyhrazenou vlastní stránku. Vyhledávání musí být jednoduché. Nesnažte se o žádné zbytečné inovace a pokusy. Stačí jednoduché pole pro text a vyhledávací tlačítko s jasným názvem „Vyhledat“. Nepřidávejte nejrůznější omezení a rozbalovací nabídky s možnostmi. Většina uživatelů je stejně nerozbalí a potom nenajdou to, co hledali.

Shrňme si to

Člověk musí vždy vědět, kde je vůči internetu. K tomu slouží dobré logo. Dále člověk musí zjistit na jakém serveru se nachází, co zde najde a proč si vybrat právě tento server. Toho by měl docílit výstižná upoutávka. A když zjistí, že tady by to mohl najít, musí nějakým způsobem začít. K tomu mu pomůže vyhledávací pole a konzistentní navigace. Toto jsou nejdůležitější a musí být i nejviditelnější prvky celé domovské stránky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *