Jak se bránit spamu

Otravuje a zdržuje Vás neustálé mazání spamu? Nemáte rádi, když se zmýlíte a spolu se spamem smažete i důležitý email? Spam, neboli nevyžádaná pošta je strašákem dnešního internetu. Každodenně zahlcuje miliony emailových schránek a mnoho významných společností se snaží řešit tento problém. Nejlepším lékařem je však prevence. Chcete-li se tedy vyvarovat spamu, měli byste dodržovat několik základních pravidel.

Webové stránky

Hledači adres sbírají pomocí speciálních vyhledávačů (nazývaných crawler, bot) po internetových stránkách emailové adresy. Proto umísťujte emailové adresy na stránky ve tvaru „jmeno zavinac domena tecka cz“ místo obvyklého „jmeno@domena.cz“. Také se občas používá adresa jmeno-nospam@domena.cz, tady však musíte upozornit čtenáře o vymazání slova nospam. Ještě bezpečnějším způsobem je umístění emailové adresy v obrázku. Text v obrázku upravte pomocí nějakého efektu. Pokud netrváte na nutném zveřejněním emailové adresy, vytvořte si speciální formulář pro odesílání zpráv, tam adresu nemusíte zveřejňovat vůbec. Uživatel Vám napíše text, připíše svůj kontak a komunikace už potom může být klasická. Tím byste měli na hledače adres vyzrát.

Registrace a soutěže

Dalším původcem spamu jsou nejrůznější soutěže, při kterých musíte zadávat své osobní údaje včetně emailu. Pokud už za každou cenu musíte email zadávat, vytvořte si speciální emailovou schránku pro tyto účely. Tuto „zahoditelnou“ schránku používejte i pro konference, diskusní fóra a chaty. Pokud zadáte svůj email na stránkách týkající se erotiky, pornografie, zasílání erotických povídek, warez, mp3, videa, internetových kasin, her, loterií nebo nabídek na rychlé zbohatnutí, buďte si jistí, že Vás spam nemine. U formulářu vždy odškrtávejte tlačítko „Chci dostávat obchodní nabídky.“ a jemu podobné. Pozor si dejte na podezřelé domény jako .ru, .ua, ale i 581946327@yahoo.com.

Freemail a HTML formát

Další možností jak spameři získávají adresy je automatické vytvoření všech možných kombinací emailu na určité doméně, nejčastěji u freemailových služeb. Boj proti tomuto druhu spamu je asi nejtěžší. Pokud najdete ve spamu možnost odhlášení,
účinnost tohoto kroku bude mít nejspíše opačný význam. Spamer totiž zjistí, že váš email je aktivní,
tudíž vlna spamu se teprve spustí. Aktivitu bohužel většinou může potvrdit i Váš freeemailový server tím, že dotyčnému pošle zprávu o nedoručení adresátovi. Proti tomu se můžete bránit jen těžko, měli byste si vytvořit adresu začínající písmenem ke konci abecedy a čím delší, tím lepší. (zxyz14per.loki65c4x7@email.cz – moje oblíbená 🙂

Posledním způsobem jak zjistit aktivitu emailové schránky je zobrazení malého obrázku. Proti tomuto způsobu je prevence jednoduchá, otevírejte maily ve formátu prostý text.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *