Jak psát správně nadpisy

O psaní správných nadpisů se dlouho vedou polemiky. Je lepší psát nadpisy zpravodajským nebo více uvolněnějším stylem? Musí být každý nadpis omezen na stručný obsah celého článku nebo mají čtenáři raději styl zábavnější? K problematice se vyjádřil i renomovaný internetový autor Martin Kopta.

Původně toto měla být pouhá reakce na komentáře ke článku Střípky z Invexu. Co si pod tímto nadpisem všichni představí, je Vám jasné.

Kritiky, analýzy a názory mohou však obsahovat i uvolněnější, zábavnější až ironický styl. Bývají příjemným zpestřením jinak suchých odborných textů a autor může v tomto duchu psát i nadpisy. Příkladem nám může být článěk na Lupě – Pohádka o kohoutkovi, slepičce a firmě Compaq.

Čtenáři dnes hodně používají RSS. Oni se rozhodují, jestli si přečtou určitý článek hlavně podle nadpisu. Pokud čtenáře Váš nadpis nezaujme, pokud nepochopí jeho význam či nepozná co pod ním najde, asi si ho nepřečte. A v případě RSS čteček příjdete o návštěvníka.

K problematice se vyjádřil i Martin Kopta:

Lupa je krásný příklad dvou různých přístupů ke psaní nadpisů. Levičáci (píší články — v layoutu Lupy vlevo) používají nadpisy s básnickou licencí. Pravičáci (píší zprávičky vpravo) musí prezentovat obsah sevřenou formou. Nadpis musí být přiměřený obsahu. Nemůžete čtenáři slíbit zábavu, a pak ho unudit k smrti. Nemůžete mu slíbit informace, a pak prezentovat názor. Čtenář vaši úskočnost brzy odhalí. Můj chlebodárce se vždycky rozčiluje, když uvádím příklady z Lupy, takže budu mluvit o DigiWebu: Primárním úkolem zpravodajství je přinášet čtenářům informace nejefektivnější možnou formou. Takže po přečtení nadpisu (například: Eurotel zlevní volání o víkendech) už nemusíte číst dál, a přesto jste informováni. To je ta převrácená pyramida. Po přečtení perexu zjistíte, kolik to bude stát, a pak už je zbytečné klikat na detail. (Proto také asi máme jen něco málo přes dvě stránky na čtenáře.) Jiné je to u nadpisů analytickýých článků, komentářů a názorů. Tam musíte čtenáře přesvědčit, že názor stojí za jeho čas, a tomu musí odpovídat i ladění nadpisu. A zcela něco jiného je to u článků, které mají čtenáře opravdu jen pobavit a možná trochu poučit (například: Uzel proti bouřce? Nesmysl). Většina autorů textů pro web sice nedělá zpravodajství, ale vždy by měla mít na paměti, jaký je prvotní účel textu, který píše. Pokud chcete informovat, co nejvíce lidí — pište zpravodajské nadpisy. Budete mít nižší počet zobrazených stran, ale třeba prodáte více bagrů (sušenek, ledniček, dovolených, stříhání u holiče…).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *