Jak psát na internetu

V tomto článku nepíšu o tom jak psát správně pro vyhledávače, nepíšu o používání klíčových slov v textu, či používání speciálních tagů. Píšu o tom, jak psát správně pro lidi.Psaní pro tištěná periodika a internet je velmi rozdílné. Lidé čtou na webu jinak, prolétnou očima stránku, přečtou úvod, nadpisy a rozhodnou se, zda-li si článek přečtou celý, uloží si ho, vytisknou nebo je vůbec nezaujme. Lidé hledají na internetu především obsah. Jejich oči zachytí hlavně nadpisy, zvýrazněná slova a podtržené odkazy v textu – proto jim přikládejte velký význam. Zvýrazněte slova, která lidi zaujmou. Pozor na obarvování těchto slov, aby si je lidé nepletli s odkazy. Nepleťte lidem hlavu zbytečnými odbornými pojmy, pište krátce, jednoduše, stručně.

Dbejte na přehlednost textu

  • používejte odrážky a seznamy
  • používejte několika úrovňové podnadpisy, strukturujte text
  • pokud se to hodí, používejte tabulky a srovnání
  • nepište dlouhé bloky textu, rozdělujte ho do odstavců
  • NEPIŠTE CELÝ TEXT VELKÝMI PÍSMENY, hůře se čte
  • vždy se lépe čte text zarovnaný doleva, ne do středu nebo doprava

Zosobňujte se s čtenáři, nepoužívejte však příliš metafory, velký pozor si na ně dávejte v nadpisech. Humorný, ironický nádech by mohl působit nedůvěryhodně, zvláště v odborných textech. Pište jasně, osobitě, nesnažte se někoho napodobovat, vytvořte si svůj jedinečný styl. Nepíšete pro sebe, ale pro své čtenáře.

Nepište sáhodlouhé texty a úvodníky typu „Vítáme Vás na našich stránkách“, nikoho to nezajímá. Návštěvníky zajímá obsah, proto jim ho předložte hned na úvodní stránce. Na úvodní stránku musíte vybrat nejatraktivnější obsah a mimořádné nabídky. Žádné zbytečné představování.

Používejte jednoduchý jazyk, pište pro lidi, vyhýbejte se mnoha odborným názvům. Váš text mohou číst laici a začátečníci, i ti se chtějí o tématu dozvědět.

Používejte tzv. pyramidový systém. Nejdůležitější informace na začátek. Návštěvník musí vědět o čem bude číst dále. Začínejte shrnutím toho nejvýznamnějšího a postupně přidávejte detailnější informace. Na začátku každého pište dlouhé věty, může to být jediné, co si čtenář z tohoto odstavce přečte.

Nepište tak dlouhé texty, aby jste je museli rozdělovat do několika stránek. Když už ho musíte rozdělit nepoužívejte: „pokračování zde“. Přepište ho tak, aby mohl být rozdělen do několika na sobě nezávislých textů, aby člověk si mohl vybrat jen to, co ho zajímá. Pamatujte na to, že čtenář může kdykoliv přestat číst, přesto by si měl důležité poznatky z textu odnést.

Aby si čtenář vybral Váš článek musí ho zaujmout, nepište nadpisy příliš dlouhé (maximálně do 6 slov). Nadpis je nejstručnější obsah vašeho článku, platí pro něj zásady stejné jako pro text – musí být jasný, krátký, napsán jednoduchým jazykem, bez zbytečné omáčky. Nepatří sem žádná ironie, žádné „chytré“ spojení, nedávejte do nadpisu žádné přívlastky. Dejte pozor na první slovo v nadpisu, nemělo by začínat spojkou. Nadpis musí upoutat jako reklama, nepoužívejte žádná citově zabarvená slova. Pište nadpis tak, aby lidé věděli co za ním najdou. Pokud nadpis čtenáře nezaujme, jde pryč.

Kontrolujte si po sobě. Dávejte si pozor na mezery za tečkami a mezi pomlčkami. Nechte svůj text přečíst jinou nezávislou osobu. Pozor na nesrozumitelné věty a příliš dlouhé souvětí. Uzavírejte závorky. I detaily ruší při čtení.

Pište na závěr nejdůležitější shrnutí. Pokud jste vyčerpali vše, co jste chtěli říct, přestaňte psát.
Doplnil bych to výrokem Miroslava Zemana: „Čtenáře zajímá, o čem se píše, ale nikoli co všechno se o tom píše.“ Zbytečně se tedy nerozepisujte. Jděte rovnou k věci, nepište proč, kvůli které události, za jakých okolností, proč zrovna teď. Pište akčně, oslovte čtenáře.

Při dodržování těchto pravidel by jste měli napsat článek, který si lidé přečtou. Přesto je vždy na prvním místě obsah. Nepište článek jen proto, že za něj dostanete zaplaceno. Pište ho proto, že tématu rozumíte a chcete něco sdělit, budujete si tím jméno. Někteří lidé si článek příště nepřečtou jen proto, že jste pod ním podepsáni právě Vy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *