Weblogging 2003: Rok rozmachu blogů

Přelom roku každoročně vybízí k bilancování. Zkusme si proto zhodnotit českou bloggerskou scénu. V roce 2003 zažil blogging v českých zemích největší rozmach. Výrazně tomu napomohl vznik serverů k tomu určených jako je bloguje.cz, blog.lide.cz a buh.cz. Hlavně první dvě služby nabízejí uživatelům jednoduché a pohodlné blogování a také za jejich přispění vzniklo velké množství weblogů.

Rok 2003 nás sice připravil o několik významných bloggerů (Machal, Vosa na jazyku, Lukáš Oborský), ale raději se věnujme těm živým.

Top 10

Mezi ty nejnavštěvovanější patřili POOH pod vedením Dana Dočekala, Pixyho blogy Petra Staníčka, weblog pro webmastery a webdesignery Sova v Síti Marka Prokopa, Marigold o Wifi (přesto Patrick Zandl upustil několik příspěvků o weblozích) a web tolik opovrhované Černovlásky, která svůj blog později označila za blogzine. Poslední příspěvek ve weblogu Internet Marketing je sice datovaný ke konci července, přesto se jeho návštěvnost držela až do konce roku okolo 600 návštěvníků denně. V první desítce návštěvnosti weblogů se pohyboval slovenský Spravodaj, na kterém se denně objevovalo několik spotů na nejrůznější téma. Od našich východních sousedů se ještě ozývali hlasy Markovice a Markoffa (weblog o PC).

Zejména o webdesignu

Mezi stálice českého bloggerského nebe 2003 určitě patří známé prase (:o) Yuhů, který se proslavil svou tvrdošíjnou odmítavosti validity webů a XHTML a dokázal, že nejlepší metoda pro přesměrování je 301 moved permanently. Jiří Bureš na svém ConBlogu přinášel nepravidelný seriál o weblozích a na konci roku se rozhodl uspořádat průzkum českých bloggerů BlogCenzus 2003. Mezi střední bloggerskou vrstvu se po pouhých 2 měsících provozu usadil Petr Weida se svým About weblogem. Na zajímavé spoty o internetu a webdesignu od Václava Štrupla jsme si zvykli na Nitrobloku, který ukončil svou existenci k 1.1. 2004. Nemalým kořením do mlýnku o tvorbě webu přispěla i Příručka Víti Dlouhého.

Osobní weblogy – o všem a o ničem

Weblogy, které nemají přesně vyhraněný okruh témat, přesto vytáhli čtenost do hodnot 150-400 denně. Mezi tuto skupinu patří deník Eduarda Hlavy Hlava.net, Převážně neškodný blog Arthura Denta a Bílého psa, Deníček o všem zajímavém ze života, Bloq Martina Nebesáře, Websky Davida Bureše a Kostějův svět.
Žurnalistickému řemeslu se věnoval Blok Filipa Rožánka a Kyberšmok Adama Javůrka (i když s o něco menší návštěvností).

Dceruška Anička Koubová se díky weblogu tatínka Jirky Kouby proslavila ještě dříve, než vůbec spatřila světlo světa. Jiří psal i o odbornějších věcech, potom se však rozhodl změnit weblog pouze na rodinný. (Asi byl rozmrzelý z toho sporu s Markem Prokopem – osobní weblog už nemá takovou návštěvnost jako v minulosti). Spolu s Marvinem se však rozhodli vytvořit katalog českých a slovenských weblogů minimag, který měl konkurovat Blogportálu.

Erotické blogy

Moderní se stalo psát deníčky s erotickým nádechem. Nejlépe to asi zvládla nymfomanka, která to měla ráda, ale nestyděla se za to. Weblog nakonec skončil tak, že ho Sandra nechala napospas všem návštěvníkům. Na podobný styl psaní vsadila i teta Sally, která odpovídá na dotazy na téma láska, sex a něžnosti. Do extrému to vyvedl Czurakovitch a jeho sex-0-porno weblog.

A ten zbytek

Za weblogy o kursovém sázení zmiňme eSazeni.cz. Za hudební publicistiku Nárazník. Za weblogy o počítačových hrách Game_blog.

Určitě zapomenu na několik skvělých blogů. Není to však schválně a klidně se ozvěte. Chlívky z POOH jsem nezařazoval schválně. A odkazy jsem nemohl udělat kvůli Googlovskému pravidlu 100 odkazů na stránku.

Celkově se dá říci, že se toho u nás v roce 2003 o weblozích napovídalo víc než dost:

Definice weblogu
Co motivuje autory weblogů k blogování?
Weblogy: úsvit nových médií

Weblogy – budoucnost webového zpravodajství?
Weblog marketing
Strasti a slasti autorů weblogů
Weblogy mají zlaté dno jen pro někoho
Pořiďte si weblog
Blogy: Nová mocnost na webu?
Dobrá šance pro weblogy
Teorie blognabráchismu
Moje blogma

Návrat ke kořenům
Panika na blogerské kurze

Kdysi jsem si myslel, že blogování bude lehčí
E-learning – praktické použití weblogů
Milion weblogů a další pozoruhodná čísla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *