Definice weblogu

Celkové shrnutí o weblozích. Co to je, jak si založit weblog, co se na weblogu nachází, vysvětlení terminologie všech pojmů a správnosti psaní, rozdělování weblogů, jejich výhody a nevýhody, důvody blogování autorů a jejich oblíbenosti.

Weblog, zkráceně blog (někdo používá i blok), je forma publikování krátkých kompletních článků chronologicky seřazených na hlavní stránce. Weblogem se dá nazvat často aktualizovaný (většinou denně nebo obden, ve vydávání nemusí být žádná periodicita, záleží na autorovi) internetový zápisník, blok, deníček, krátké zpravodajství, postřehy, komentované odkazy nebo glosy autora. Lidé chodí na weblogy hlavně kvůli tomu, že jsou často aktualizované.

Co se nachází na weblogu

Weblogy mívají nejčastěji 2-sloupcový layout s hlavičkou. V jednom sloupci se nacházejí spoty několik dní staré. V druhém můžete najít archiv starších článků rozdělených po měsících. Některé weblogy mají spoty rozdělené také do sekcí podle tématu. Na weblogu zpravidla najdete i odkazy na další weblogy s podobnou tématikou, které autor navštěvuje.

Každý spot má svůj trvalý odkaz (permanent link, permalink, permoník, trvalink …), díky němuž ho můžete zpětně vyhledat. Trvalý odkaz je permanentní jedinečné url, které se využívá k odkazování na spoty. Spoty můžete většinou okomentovat v komentářích. U každého spotu tedy najdete datum a čas publikování, počet komentářů, trvalý odkaz a jméno autora.

Jak si založit weblog

Nejjednodušším způsobem jak si založit weblog je využít služby některého blogovacího systému. Blog.lide.cz, buh.cz nebo bloguje.cz za české služby, za světové nemůžu neopomenout blogger.com. Na stránkách se zaregistrujete, vyplníte základní údaje, vyberete vzhled a už můžete psát první spoty.

Zkušenější blogeři mohou využít služeb některého dynamicky generovaného systému určeného pro blogování (php+mysql) nebo pravidelně staticky generovaných stránek podle jednotné šablony (Easyblog).

Terminologie weblogu

Spoty jsou články na weblogu, blogování (angl. blogging) je psaní spotů (blogspotů, blogpostů), bloger (angl. blogger) je člověk píšící spoty. Všimněte si počtu písmen g psaných ve slovech. Weblog je rodu mužského neživotného, skloňuje se podle slova hrad, pouze v 6.pádě množného čísla je výjimka: o weblozích. Nepište prosím o weblogech! Trhá mi to oči.

Nejčastější dělení weblogů

  • osobní weblogy (autor píše o svém životě a příhodách)
  • odborné weblogy (zabývají se vyhraněným tématem)

Důvody blogování:

  • autoři si zápisky dělají pro sebe – potřebují je pro svou práci, dávají jim určitou formu a umísťují na internet
  • autoři se chtějí zviditelnit – chtějí něco znamenat v oboru
  • autoři podléhají fenoménu – chtějí to prostě zkusit, velkou zásluhu na tom má jednoduchost blogování, jednoduché blogovací systémy, tyto blogy většinou skončí dříve, než začnou
  • autory to baví – autoři si píší veřejné deníčky, pro někoho to je odreagování a zábava, jsou grafomani a exhibicionisté

Autor weblogu není svým psaním a publikováním nikomu odpovědný na rozdíl od velkých serverů, kde musí denně vyjít několik článků, proto to není pro ně stresující.

Krátká životnost

Každý rub má i svůj líc. Blogovat není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Blogování může být únavné, občas budete mít sto chutí s tím praštit. Když Vaše pozice na Toplistu klesá, k Vašim příspěvkům se nikdo nevyjadřuje, potom si možná řeknete: „Mám to zapotřebí?“. Být denně na internetu není levná záležitost. Toho času, kolik tomu věnujete a výsledky se nedostavují. Vosa na jazyku, Machal, Letem světem a další tyto pocity dobře znají.

„Věci se dají dělat z nadšení rok, maximálně rok a půl, potom se musí začít vydělávat.

Ivo Lukačovič.

U weblogů to platí dvojnásob. Weblogy sice jsou fenoménem poslední doby, ale málokterý tuto časovou hranici pokoří. Naději mají ty weblogy, kteří svým autorům něco přinášejí. Myslím tím spíše ty nehmotné, nehmatatelné statky. (Sova v síti, Pixyho blogy, Pooh).

Proč jsou weblogy tak oblíbené

Je mnoho lidí, kteří neumějí HTML jazyk a i přesto chtějí „být na internetu“. Pro ty je weblog jako stvořený. Weblog umožňuje všem jednoduché a pohodlné publikování na internetu, a to i bez nejmenších znalostí HTML či skriptovacích jazyků.

Weblogy se dobře čtou, protože jejich příspěvky jsou krátké, stručné, jasné – typické pro chování lidí na internetu. Lidi nebaví číst sáhodlouhé texty na odborných serverech.

Weblog je velice dobře použitelný pro čtenáře. Nejsou ničím při čtení rozptylováni. Všechno je jasné, jednoduché, primitivní.

Výsledkům dotazů na vyhledávačích stále více vládnou weblogy. (To je ale téma pro další článek.)

“Čtenáře zkrátka zajímá, o čem se píše, ale nikoli, co všechno se o tom píše.“
Mirek Zeman

To mluví za vše. Přesně tomuto vyhovují weblogy.

Výhoda odborných weblogů – autor o tom píše, protože tomu rozumí. Čtenáři nemusí procházet všechny oborové servery, stačí, když si přečtou (výcuc) weblog.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *