První pořádný internet? CDMA v srpnu!

Eurotel plánoval v květnu spustit novou službu – rychlý internet přes mobilní síť CDMA.

Co je CDMA

CMDA-450 (Code Division Multiple Access) je nová moderní digitální technologie, která by v zaručovala první vysokorychlostní (5-10krát vyšší rychlost než GPRS) internet s celoplošným pokrytím. Síť GSM je založena na TDMA (Time Division Multiple Access). Vidíte ten rozdíl? Time a Code? Základem CDMA je kódové dělení přenosových kanálů, zatímco u TDMA se přenosové kanály dělí po časových úsecích.

Zkusme si to vysvětlit na příkladu. Pokud se chce více lidí domluvit, při použití TDMA se musí během rozhovorů střídat, aby se dorozuměli. Při použití CDMA nemusí, protože jsou hovory kódovány a tím daným „kódem“ se dorozumí pouze daní lidé.

Chápete? Nevadí, nebudete to potřebovat. Alespoň ne do srpna, kdy by měl Eurotel, pokud se mu podaří od ČTÚ získat potřebná oprávnění (což se nedaří už od května), tuto službu zprovoznit.

Na mobilní připojení o rychlosti kolem 200 kbit/s si tak budeme muset počkat minimálně do srpna. Jiní operátoři se k tomu totiž dostat nemohou, protože Eurotel vlastní na základě licence frekvence až do roku 2011 a bez jeho svolení mají ostatní telekomunikační firmy smůlu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *