Co je to RSS?

Určitě mi dáte za pravdu, že počet Vašich oblíbených zdrojů, které na internetu pravidelně sledujete, neustále stoupá a jejich monitoring je pro Vás stále více obtížnější. Kontrolovat denně všechny relevantní servery pro Vás může být nepříjemné a zdlouhavé. Čas je v dnešní uspěchané době drahý pro každého, na internetu to platí dvojnásob. Proto využijte RSS, které Vám ušetří čas i peníze.

Pokud jste do této doby používaly informace o aktualizaci na stránkách pomocí informačních emailů, mám pro Vás špatnou zpráv. Je tu nový, mnohem pohodlnější, rychlejší a aktuálnější způsob, jímž můžete tyto informace získávat. Jmenuje se RSS.

RSS (angl. Really Simple Syndication) je formát pro výměnu obsahu založený na XML. Nepotřebujete vůbec vědět, že jeho otcem je Netscape, že od verze RSS 0.91 se ho ujala společnost UserLand Software, že verze RSS 1.0 je založená na RDF (Resource Description Framework), že nyní už existuje verze RSS 2.0 a že rozdíly mezi jednotlivými verzemi spočívají pouze v přidání nových meta údajů (datum, čas…). Důležité pro Vás je pouze, co RSS dokáže a jak RSS využívat.

Jak RSS najít

Zpravodajské servery svým návštěvníkům poskytují RSS kanál. Většinou ho poznáte podle odkazu s názvem “RSS“, “RDF“ nebo “XML“. Tento odkaz bývá umístěn v patičce nebo v postraních sloupcích. Občas dokonce bývá z nepochopitelných důvodů pečlivě ukryt v útrobách serveru. V takovém případě doporučuji využití některého fulltextového vyhledávače. Například v Googlu zadejte do vyhledávacího políčka tento výraz: RSS site:www.example.com. Místo www.example.com zapište adresu serveru, který potřebujete najít.

Využití RSS

Po kliknutí na takovýto odkaz se Vám zobrazí na první pohled nijak nepoužitelný shluk značek a textů. Příkladně to můžete vidět na RSS kanálu tohoto serveru.

RSS čtečka

A právě k přečtení takovýchto kódu slouží program, tzv. RSS čtečka nebo RSS agregátor, případně RSS reader. Takovýchto programů existuje nepřeberné množství, pro začátek Vám však plně postačí nějaký freeware FeedReader, osobně doporučuji český RSS Point. Po čase se můžete poohlédnout i po dalších možnostech.

Po nainstalování tohoto programu můžete začít s přidáváním RSS kanálů, které jste si našli na svých oblíbených webech. Pro FeedReader je postup následující:
V levém horní rohu klepnete na „New“, zadáte jednu adresu zvoleného RSS kanálu a potvrdíte tlačítkem „Next“. Ve druhém kroku můžete ponechat stávající název kanálu nebo ho upravit podle svého. V nabídce v levém sloupci se objeví přidaná položka a zanedlouho se do ní načtou aktuální články. Takto postupujete se všemi nalezenými RSS zdroji. Při prvním použití budete mít všechny zdroje tučně zvýrazněné. Doporučuji tedy projet si všechny články. Při každém dalším připojení na internet program zkontroluje, zda-li nepřibyl na daných serverech nový článek a Vy si ho budete moci přečíst přímo z RSS čtečky. (Samozřejmě musíte mít program při surfování zapnutý.)

On-line RSS čtečky

Existují i on-line RSS čtečky, kde se můžete zaregistrovat a zvolit oblíbené weby, pro příklad uveďme:

On-line RSS agregátory

Další možností využití RSS jsou on-line agregátory. Pomocí RSS zobrazují nejnovější zprávy z mnoha webů poskytujících RSS kanál. Využívat můžete například:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *